صفحات استان
 

منطقه ويژه اقتصادي استان یزد

منطقه ويژه اقتصادي يزد طبق مصوبه مورخه 25/3/1379 شورايعالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي در زميني به مساحت 570 هکتار با هدف جذب سرمايه هاي داخلي و خارجي، رشد و توسعه صنعت و تکنولوژي ملي و جهاني شدن صنايع نساجي کشور و نيز کاهش هزينه ها در راستاي رقابتي سازي و توسعه صادرات تاسيس شد.
اين منطقه در غرب شرک صنعتي يزد در 15 کيلومتري مرکز شهر يزد و در نزديکي فرودگاه يزد (10 کيلومتري) و همچنين ايستگاه راه آهن تاسيس واقع شده و سازمان شهرک هاي صنعتي استان يزد سازمان مسئول آن است.
منطقه ويژه اقتصادي يزد در کنار جاده ترانزيتي تهران-بندرعباس قرارداشته و فاصله زميني آن با تهران حدود 700 ، کرمان 350، اصفهان 316،شيراز440 و با بندر شهيد رجايي حدود 700 کيلومتر است.

معرفي کلی منطقه ويژه اقتصادي يزد

 

منطقه ويژه اقتصادي يزد در سال 1379 توسط "شواريعالي مناطق آزاد تجاري - صنعتي"، در مساحتي به ميزان 570 هكتار در 10 کيلومتري شهر يزد مورد تصويب قرار گفته و "شركت شهركهاي صنعتي استان يزد" بعنوان سازمان مسئول منطقه ياد شده تعيين گرديده است. با فراهم شدن امکانات سخت افزاري و نرم افزاري لازم گمرک منطقه ويژه در سال 1385 رسما عملياتي و با اخذ مصوبه عام شدن حوزه فعاليت هاي آن در دور اول سفر هيات محترم دولت به استان در فعاليتهاي آن نقطه عطفي ايجاد و به دنبال آن در شهريور ماه 86 رسما مورد بهره برداري قرار گرفت. گستره فعاليت منطقه در سه بخش صنعت، تجارت و خدمات مي باشد که تا کنون 39 مورد قرارداد با واحدهاي صنعتي منعقد شده و در امر تجارت نيز امور مربوط به واردات و صادرات کالاهاي تجاري و بخش صنعت در منطقه انجام مي گيرد. مجاورت با خط ريلي سراسري کشور، فرودگاه بين المللي يزد، جاده دوبانده ترانزيت تهران-بندرعباس، مجاورت با شهر يزد، اداره کل گمرک استان يزد, مجتمع انبارهاي عمومي، مجتمع صنايع دفاع و صنايع لاستيک و شهرک صنعتي يزد با حدود 450 واحد صنعتي مستقر فرصت بسيار مناسبي را جهت جهش اقتصادي اين منطقه فراهم نموده است. فاصله زميني منطقه با تهران و بندر شهيدرجايي حدود ٧٠٠ ، اصفهان ٣٠٠ ، شيراز ٤٥٠ و كرمان 400 كيلومتر است.

   

اهداف قانوني
o توسعه صادرات و ورود به بازارهاي رقابتي جهاني، از طريق كاهش هزينه‌هاي توليد
o بهره‌گيري از امكانات جهاني جهت رشد و تحرك اقتصاد ملي و منطقه‌اي
o ارائه تسهيلات قانوني جهت واردات و صادرات كالاهاي تجاري و صنعتي
o گسترش صنعت ترانزيت، صادرات مجدد و انتقال كالا (ترانشيب)
o جلب و تشويق سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي و ايجاد اشتغال مولد

 

 مزيت‌هاي خاص مکاني منطقه ويژه اقتصادي يزد
o مجاورت با مركز استان
o مجاورت با فرودگاه بين المللي يزد
o مجاورت با جاده دوبانده ترانزيت تهران- بندرعباس
o مجاورت با خطوط راه آهن سراسري
o قرارگرفتن در مركز كشور و در كريدورهاي (شمال-جنوب) و (شرق-غرب)
o مجاورت با شهرك صنعتي يزد
o برخورداري از قابليت‌هاي استان يزد (بر اساس سند توسعه استان):
 داراي سرمايه‌هاي انساني و اجتماعي مستعد توأم با خردورزي، سخت كوشي، كارآفريني و مشاركت‌جويي
 توانمندي استان به عنوان يكي از قطب‌هاي صنعتي و معدني كشور
 داراي موقعيت خاص ژئوپليتيكي به عنوان محور پايدار امنيت ملي

 

  امکانات اصلي زيربنايي فراهم شده:
خوشبختانه تمام امکانات زيربنايي توسط سازمان مسوول منطقه جهت پذيرش سرمايه گذارن در منطقه فراهم شده است. اتصال منطقه ويژه اقتصادي يزد به شبکه ريلي کشور نيز از جمله پروژه هاي در دست پيگيري سازمان مي باشد.
تعرفه بهاي حق بهره برداري از زمين هاي بخش صنعتي منطقه ويژه اقتصادي يزد در سال 1389 براي هر متر مربع 000ر270 ريال، براي بخش انبارهاي منطقه يک و نيم برابر بهاي حق بهره برداري از زمين هاي بخش صنعتي و براي بخش خدمات پنج برابر بهاي حق بهره برداري از زمين هاي بخش صنعتي مي باشد.

 

 

شبكه توزيع آب
شبكه توزيع برق شبكه روشنايي
شبكه معابر فضاي سبز شبكه مخابرات
انبارهاي عمومي شبكه گاز (در دست اجرا) خط اتصال راه‌آهن (در دست پيگيري)

 

  
مشوق‌هاي سازمان مسئول
o دريافت بهاي حق بهره‌برداري از اراضي منطقه بصورت 30% نقد و 70% اقساط سي ماهه
o امكان بخشودگي بخشي از اقساط مطابق شرايط سازمان
o امكان ترهين دفترچه‌هاي قرارداد تخصيص زمين جهت دريافت تسهيلات بانكي
o صدور رايگان و در اسرع وقت مجوزهاي احداث ساختمان و پايان كار

 


2- مزاياي قانوني منطقه ويژه اقتصادي يزد
در بخش صنعت
 اشخاص حقيقي وحقوقي كه در منطقه به كار توليد كالا وخدمات فعاليت دارند، براي فعايت در محدوده منطقه از پرداخت هر گونه عوارض معمول در كشور معاف مي‌باشند (عوارض خدمات گمرکي توسط منطقه اخذ خواهد شد که واحدهاي توليدي مستقر در منطقه ويژه اقتصادي يزد به مقدار درصد صادراتي که از کل محصول توليدي خود در منطقه انجام مي دهند، از پرداخت هزينه ثابت عوارض خدمات گمرکي منطقه معاف خواهند بود).
 مبادلات بازرگاني منطقه با خارج از كشور و يا با ساير مناطق ويژه اقتصادي و مناطق آزاد تجاري- صنعتي پس از ثبت در گمرك از حقوق گمركي، سود بازرگاني و كليه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف بوده و مشمول محدوديت ها و ممنوعيت هاي مقررات واردات و صادرات به استثناي محدوديت ها و ممنوعيت هاي قانوني و شرعي نمي شود
 توقف کالا در منطقه در بخش واحدهاي توليدي و صنعتي محدوديت زماني نداشته و صاحبان مراکز توليدي و صنعتي مي‌توانند مواد اوليه و قطعاتي از داخل کشور و يا خارج کشور را به هر ميزان و ارزشي در بخش توليدي و يا صنعتي خود با تشخيص مديريت منطقه دپو و نگهداري نمايند.
 ورود كليه ماشين آلات خط توليد و لوازم و قطعات مورد مصرف در منطقه از خارج كشور، اعم از نو و مستعمل مجاز و از پرداخت هرگونه حقوق و عوارض گمركي معاف مي‌باشد.
 عدم نياز به ثبت سفارش براي ورود كليه مواد اوليه و قطعات خارجي به منطقه و نيز براي ورود محصول توليدي از منطقه به داخل كشور.
 معاف بودن ضايعات مواد اوليه و قطعات توليد از پرداخت حقوق ورودي
 پرداخت حقوق ورودي مواد اوليه و قطعات توليد پس از توليد و در زمان خروج کالا از منطقه
 امکان صدور گواهي مبدا توسط منطقه براي کالاهايي که از منطقه ويژه خارج مي شوند با تاييد گمرک ايران
 گمرك جمهوري اسلامي ايران مكلف است تقاضاي صاحبان كالا را براي ترانزيت كالا و حمل مستقيم از ساير مبادي ورودي به مناطق، پذيرفته و تسهيلات لازم را از اين جهت فراهم نمايد.
 امور اشتغال نيروي انساني، بيمه و تأمين اجتماعي کارکنان شاغل در واحدهاي صنعتي و توليدي مستقر در منطقه ويژه، تابع قانون مصوب در مناطق آزاد تجاري - صنعتي مي‌باشد.

 

در بخش تجارت
 مبادلات بازرگاني مناطق با خارج از کشور و يا با ساير مناطق ويژه اقتصادي و مناطق آزاد تجاري-صنعتي مجاز و مستلزم ارايه اظهار نامه گمرکي بدون هيچگونه تشريفات ديگر مي باشد (تضمين سازمان منطقه براي يکبار و يا ساليانه نيز مورد قبول گمرک ايران خواهد بود).
 مبادلات بازرگاني منطقه (كالا، مواد اوليه، لوازم و قطعات يدكي و ماشين‌آلات خط توليد و ...) با خارج از كشور و يا با ساير مناطق ويژه اقتصادي و آزاد تجاري- صنعتي پس از ثبت در گمرك، از حقوق گمركي، سود بازرگاني و كليه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف مي‌باشد.
 کليه وارد کنندگان کالا مي توانند به هر ميزان و بدون محدوديت اقدام به وارد نمودن کالا از خارج کشور به داخل منطقه نموده و به هر مدت بدون هيچگونه محدوديتي درمنطقه با تشخيص مديريت منطقه، نگهداري کنند و در هر زمان تمام و يا قسمتي از کالاي خود را براساس قانون منطقه ويژه به هر فردي اعم از ايراني و يا خارجي واگذار نمايند.
 واردكنندگان كالا به مناطق مي توانند تمام يا قسمتي از كالاهاي خود را در مقابل قبض انبار تفكيكي قابل معامله (NWR) كه توسط سازمان منطقه صادر خواهد شد به ديگران واگذار نمايند. در اين صورت دارنده قبض انباره تفكيكي، صاحب كالا محسوب خواهد شد.
 صادرکنندگان کالا مي‌توانند از داخل کشور کالاي خود را به منطقه صادر نمايند و در فرصت مناسب به کشور مورد نظر خود ارسال کنند. اين قبيل صادرکنندگان مي‌توانند از مزاياي مشوق‌هاي صادراتي كشور نيز برخوردار شوند.
 وارد کنندگان کالا ميتوانند با حداقل تشريفات نسبت به ترانزيت کالاهاي وارداتي به منطقه به ساير مناطق ويژه اقتصادي و يا مناطق آزاد تجاري - صنعتي و يا خارج از کشور اقدام نمايند.
 وارد کنندگان مي‌توانند براي کالاهاي صادراتي و يا ترانزيتي خود با تسليم گواهي مبدا ء اوليه به مديريت منطقه، گواهي مبداء هاي متعدد (قابل پذيرش سيستم بانکي کشور) اخذ نمايند.
 وارد کنندگان کالا به منطقه مي‌توانند اشخاص ايراني و يا خارجي باشند و براي اين منظور نيز مي‌توانند نسبت به تأسيس شرکت به هر ميزان سهم مشارکت که خودشان بخواهند در منطقه اقدام نمايند.
 صاحبان کالا مي‌توانند از کليه مبادي ورودي کشور نسبت به ترانزيت کالاي خود به منطقه ويژه اقتصادي اقدام نمايند و گمرکات مرزي موظف‌اند پس از ارائه درخواست صاحبان کالا، نسبت به تشريفات ترانزيت با فراهم نمودن تسهيلات لازم براي اين قبيل صاحبان کالا اقدام کنند.
 منطقه ويژه اقتصادي، با فراهم كردن امكان تخليه-بارگيري، نگهداري و حراست كالا در اماكن مسقف، اين امكان را فراهم كرده است تا بازرگاناني كه بنا به دلايلي كالاهاي آنها در گمركات مرزي معوق مانده، بتوانند كالاهاي رسوبي خود را بدون تحت اجبار قرار گرفتن جهت مرجوع نمودن آن، به اين منطقه ارسال كنند و از تسهيلات انبارداري و مزايايي از جمله عدم نياز به اجراي برخي مقررات استفاده كنند.
 امكانات موجود جهت ترخيص كالا و ارائه خدمات لازم و سهولت ترخيص توسط گمرك منطقه در مواقع حساس بازار، مي‌تواند به عنوان امتيازي براي تجار به شمار آيد.
 امکان ترخيص انواع خودرو در منطقه ويژه اقتصادي يزد بر اساس مجوز گمرک محترم ايران
 پتانسيل قانوني متروکه نشدن کالا در کنار امکان صدور قبض انبار قابل معامله (NWR) در منطقه ويژه اقتصادي يزد امتياز مناسبی را براي تجار جهت دپوي کالاهاي خود در منطقه و جلوگيري از خواب سرمايه آنها و همچنين امکان ترانزيت اداري کالاهاي متروکه گمرکات مرزي در منطقه ويژه فراهم کرده است.

 

دربخش سرمايه گذاري و خدمات
 سرمايه‌گذاران مي توانند با تسليم درخواست خود به مديريت منطقه نسبت به اخذ مجوز براي هر نوع فعاليتي که بخواهند اعم از خدماتي و يا بازرگاني و صنعتي و توليدي اقدام نمايند.
 کليه سرمايه‌گذاران مي توانند بدون هيچ گونه محدوديتي نسبت به تأسيس شرکت در منطقه به هر ميزان سهم براي مشارکت با خارجيان، اقدام کنند.
 کليه سرمايه‌گذاران خارجي و يا ايرانيان مقيم خارج مي توانند براساس قانون تشويق و جذب سرمايه‌گذاري خارجي مصوب 19/ 12 / 1380 در منطقه اقدام به سرمايه‌گذاري نمايند.
 سرمايه‌گذاران مي توانند در منطقه از مزاياي قانوني کار و تأمين اجتماعي مناطق آزاد كشور برخوردار شوند .
 سرمايه‌گذاران مي‌توانند بدون هيچ‌گونه محدوديتي نسبت به واردات و صادرات در منطقه اقدام نمايند و براي اين امر از منطقه مجوز لازم را اخذ نمايند (در حداقل زمان).