اخبار > سیاست دولت تدبیر و امید استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی است
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در يزد عنوان كرد:

سیاست دولت تدبیر و امید استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی است

محسن صالحی‌نیا در آيين تكريم و معارفه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد اظهار داشت: در بحث توسعه، عمده توجه به الگوهای سایر کشورهاست، درحالی که با وجود نگاه همیشگی به مقوله توسعه و تحول، نمونه‌های موفقی همچون شهرک‌های صنعتی یزد را در داخل کشور داریم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست دولت تدبیر و امید با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های لازم، استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی کشور است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا روز دوشنبه در آيين تكريم و معارفه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد اظهار داشت: یکی از نیازهای اولیه صنایع، وجود زیرساخت‌های لازم است؛ لذا استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی به نفع صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی است كه با این اقدام کمک قابل توجهی به آن‌ها خواهد شد.
 
وي با اشاره به این‌که عمده صنایع کشور با وجود برخی مشکلات زیرساختی در شهرک‌های صنعتی استان‌ها و شهرستان‌ها مستقر هستند، افزود: برخی شهرک‌ها مشکلات زیرساختی دارند، ولی در یزد به لحاظ همکاری‌ مطلوب دولت و بخش خصوصی، با چنین مسائلی روبه‌رو نیستیم.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران اضافه کرد: در بحث توسعه، عمده توجه به الگوهای سایر کشورهاست، درحالی که با وجود نگاه همیشگی به مقوله توسعه و تحول، نمونه‌های موفقی همچون شهرک‌های صنعتی یزد را در داخل کشور داریم.
 
صالحی‌نیا با بیان این‌که یزد در بسیاری شاخص‌ها در این حوزه پیشرو است، ادامه داد: این استان در کمتر صنعت و شاخصی همچون رقابت پذیری، ارزش افزوده، بهره‌وری، اشتغال مؤثر و صادرات ورود کرده که سرآمد کشور نشده‌ باشد.
 
به گفته وی، یزد در حال حاضر در ۲ شاخص صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری که عمده آن مدیون وجود زیرساخت‌های لازم در شهرک‌های صنعتی است، در کشور رتبه برتر دارد.
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: یزد علاوه بر این‌که در نصب و بهره‌برداری از ماشین‌آلات در رده استان‌های برتر است، بیش از سه برابر جمعیت سرمایه‌گذاری در تولیدات دارد.
 
به گفته صالحی‌نیا، این موفقیت‌ها بیان‌گر آن‌ است که کارآفرینان، نخبگان و صنعتگران استان يزد فراتر از شاخص‌ها گام برداشته‌اند و با همکاری و همراهی دستگاه‌ها و بانک‌ها توانسته‌اند به رشد بالایی در بخش‌های مختلف دست یابند.
 
وی با اشاره به این‌که تعداد شهرک‌های صنعتی مصوب و یا درحال واگذاری یزد به نسبت جمعیت، بیش از ۲ برابر شاخص و درصد موجود کشور است، افزود: در این شهرک‌ها ۳.۲ برابر نسبت به جمعیت استان، طرح‌های در دست ساخت وجود دارد.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران خاطرنشان کرد: تولید بیش از ۸۰۰ قلم کالا و صادرات بیش از ۴۰۰ قلم آن به ۹۰ کشور و سایر موفقیت‌ها بیان‌گر آن است که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این استان کم نظیر است.
 
صالحي‌نيا شاخص دیگر برتری یزد را خوشه‌های صنعتی که در توسعه و هم افزایی و رشد صادرات نقش مهمی دارد، ذکر کرد و گفت: از این لحاظ سهم یزد بالای پنج درصد است که همه این‌ها مدیون اعتماد مسئولان و نیروی انسانی بسیار خوب در مجموعه شرکت شهرک‌هاي صنعتي است که نیروی انسانی آن نسبت به سایر استان‌ها در حداقل، ولی از نظر بهره‌وری بسیار بالاست.
 
وی با قدردانی از سید مسعود عظیمی که هشت سال و ۹ ماه رئيس هيأت مديره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد بود و هم‌اكنون به‌عنوان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری يزد انجام وظیفه می‌کند، سید علی عزالدینی را به‌عنوان سكان دار جدید این مجموعه معرفی کرد.

شرکت شهرک‌های صنعتی پیشران توسعه استان یزد باشد
استاندار یزد نيز در اين مراسم با تأکید بر لزوم همکاری همه دستگاه‌ها برای کمک به سرمایه‌گذاران گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی استان باید پیشران توسعه منطقه باشد و در نهایت تلاش‌های این بخش منجر به رشد شاخص‌های اقتصادی شود.
 
محمد علی طالبی اظهار داشت: باید به جایی برسیم که همه امکانات و مجوزها برای حضور سرمایه‌گذاران در استان فراهم باشد و این امر مستلزم همکاری همه دستگاه‌های مرتبط است.
 
وی افزود: بخشی از این نقش متوجه شرکت شهرک‌های صنعتی است؛ به همین دلیل باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا این مجموعه بتواند به‌عنوان پیشران توسعه استان، نقش اساسی در رشد شاخص‌ها داشته باشد.
 
استاندار یزد اضافه کرد: اگر همه امکانات و زیرساخت‌ها برای سرمایه‌گذاری مهیا و آماده باشد، سرمایه‌گذار نیز زودتر به توانمندی خواهد رسید و می‌تواند به رشد سرمایه بخش خصوصی و کمک به توسعه استان امیدوار باشد.
 
طالبی ادامه داد: زمینه این کار در استان یزد فراهم است و حمایت‌های شرکت شهرک‌های صنعتی می‌تواند منجر به ایجاد نتایج بهتر در بخش‌های صنعتی و اقتصادی شود.
 
وی با بیان این‌که رضایت صنعتگران از شرکت شهرک‌های استان بیانگر موفقیت مدیریت این مجموعه است، خاطرنشان کرد: این مجموعه نیاز به تعامل و همکاری با بخش‌های مختلف دارد که در مدیریت دوره قبلی مشاهده شد و امیدواریم با تجربه‌ای که آقای عزالدینی در حوزه‌های اقتصادی دارد، این همدلی تداوم یابد.
 
استاندار یزد در پایان یادآور شد: خوشبختانه فضای همدلی، هماهنگی و همراهی موجود در یزد بهتر از سایر نقاط کشور است و همین امر به توسعه بیشتر این استان کمک شایانی خواهد کرد.
 
در ادامه اين مراسم، مدیرعامل سابق شرکت شهرک‌های صنعتی یزد گفت: هدف من در دوران فعالیت به‌ویژه در این مجموعه، وقف شدن برای ملت بود. به همین دلیل در ابتدای کار، تیم یاد گیرنده را ایجاد کردم.
 
سيد مسعود عظيمي افزود: در ادامه با ایجاد شبکه ذینفعان و استفاده از توانایی افراد بسیار توانای فعال در شهرک‌های صنعتی، سعی کردیم ارتباطات با بخش‌های مختلف به‌ویژه دستگاه‌های خدمات رسان، نظارتی و هیأت مدیره شرکت را افزایش دهیم.
 
وی اضافه کرد: تلاش شد تا بخشی از حکمرانی خوب در این شرکت پیاده سازی شود و امیدوارم در ادامه فعالیت نیز رضایت کارفرمایان را داشته باشیم.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد هم با تشریح شرایط کشور از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید اظهار داشت: ۶ سال قبل، نخبگان و تمام فعالان اقتصادی متحد شدند و به دولت آقای روحانی رأی دادند تا وضعیت اقتصادی رشد کند.
 
محمد رضا قمی افزود: در ابتدا نشاط خاصی حاکم شده بود، شاخص‌های اقتصادی مثبت بود و امید در دل همه شکوفه زد و با وجودی که دولت معتقد بود همچنان مشغول آواربرداری از مسائل و مشکلات دوره‌های قبل است و مردم هم چون دولت منتخب خودشان بود، مسائل را تحمل می‌کردند.
 
وی با بیان این‌که به مرور با خروج تدریجی نخبگان از بدنه دولت و منتقد شدن فعالان اقتصادی همراه دولت، دلسردی در این اقشار حکمفرما شد، اضافه کرد: یکی از نگرانی‌های فعالان اقتصادی، برخی شاخص نامناسب اقتصادی همچون گرانی و تورم، افت سرمایه‌گذاری و بیکاری و نوسان نرخ برابر ارز در پایان دولت‌های نهم و دهم بود که امیدوار بودند دولت روحانی آن‌ها را حل کند.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي یزد تصریح کرد: تصور بر این بوده و کماکان هم هست که مدیران ارشد کشور به استفاده از مشاوران حرفه‌ای، متخصص، باتجربه و باسابقه اهمیت دهند و مدیران میانی و بدنه کارشناسی دستگاه‌ها را نیز به این امر ترغیب کنند.
 
قمی با اشاره به این‌که بدنه کارشناسی و میانی به این امر اهمیت نمی‌دهد، ادامه داد: در استان یزد توجه ویژه‌ای به استفاده از مشاوران حرفه‌ای و باتجربه می‌شود، ولی این امر در مرکز کشور مناسب نیست و مشکلات زیادی را برای صنعتگران ایجاد کرده‌ است.
 
وی بر لزوم پیدا کردن راهکار قانونی برای فرهنگ‌ سازی استفاده از مشاوران باتجربه در میان مدیران ارشد کشور و بدنه کارشناسی دستگاه‌ها در تهران تأکید کرد و گفت: عدم استفاده از مشاوران حرفه‌ای و بااصالت منجر به گسترش فساد می‌شود؛ موضوعی که در جامعه مشاهده می‌شود. بنابراین بدنه اجرایی کشور باید از سوابق و اصالت افرادی که ادعای همکاری با دولت را دارند اطمینان یابد.
 
در پايان اين مراسم نيز مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد با اشاره به اين‌كه ۹۰ درصد صنایع اين استان کوچک و متوسط است، گفت: توانمند سازی کارکنان شرکت‌ها، توسعه خوشه‌های صنعتی، توسعه شبکه‌های پیمانکاری و توسعه بازار بخشی از وظایف جدید اين مجموعه است كه پیش‌تر وظیفه ایجاد زیرساخت‌ها را داشت و در این راستا تلاش‌های زیادی صورت گرفته است.
 
سيد علي عزالديني با اشاره به وجود ۳۱ شهرک و ناحیه صنعتی با ۶ هزار و ۷۰۶ هکتار وسعت در استان يزد افزود: ۲ هزار و ۸۰۰ قرارداد بسته شده است، ولی در مجموع هزار و ۲۵۰ واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان فعالیت دارند.

وي درباره فعالیت در حوزه خوشه‌های صنعتی هم يادآور شد: ۱۸ خوشه کسب و کار در استان شناسایی شده که پنج مورد شامل نساجی، کاشی و سرامیک، سنگ، محصولات کنجدی و طلا و جواهر به بلوغ کامل رسیده و نتیجه داده است.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد اضافه كرد: اين شرکت یک مجموعه خودگران است که بدون بودجه دولتی اداره می‌شود؛ با این حال تابع سیاست‌های دولت، تصمیمات شورای برنامه‌ریزی و توسعه و نیز سند توسعه استان است.

تاريخ: 1398/06/11  | ساعت: ١٤:٠٠ | شناسه: ٧٥١٧ | تعداد نمايش: 933


خروج