اخبار > خوشه محصولات كنجدي زمينه ساز رشد و توسعه صنعت فرآوري كنجد شده است
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

سرپرست شركت شهركهاي صنعتي يزد:

خوشه محصولات كنجدي زمينه ساز رشد و توسعه صنعت فرآوري كنجد شده است

سرپرست شركت شهركهاي صنعتي استان يزد گفت: فعاليت هاي خوشه محصولات كنجدي در چند سال اخير زمينه توسعه و رونق توليد محصولات كنجدي و فراورده هاي اين محصول را در شهرستان اردكان و استان يزد فراهم آورده است.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي يزد، "سيد علي عزالديني"در نخستين استارت آپ ملي محصولات كنجدي در شهرستان اردكان با بیان اینکه اردکان با سابقه و پیشینه قوی تاریخی خود از جایگاه ویژه ای در استان یزد برخوردار است، افزود: با توجه به پتانسیل‌های متعدد و متنوع منجر به رشد و توسعه آن در سال‌های پس پیروزی انقلاب اسلامی شد و این رشد در بخش صنعت و تولید به صورت چشمگیر مشهود است.

وي یادآور شد: علاوه بر این، شهرستان اردکان را به حق پایتخت تولید محصولات و فراورده‌های کنجدی می‌توان نامید البته به لطف همکاری و تعامل این صنعت شاهد رشد کمی و کیفی خوبی در سایر نقاط استان به ویژه شهرستان‌های یزد، میبد، مهریز و تفت بوده‌ایم ولی ارده و حلوارده را در ایران با برند اردکان می‌شناسند.

عزالديني تاکید کرد: این امر نشان دهنده سابقه بالا و خوشنامی مردمان این دیار در این صنعت است، مدعی هستیم سال ها اصلی ترین ماده اولیه آن یعنی دانه کنجد را از خارج وارد کردیم و تولید کنندگان به بهترین نحو آن را فراوری و به بازارهای محلی و خارجی عرضه داشته‌اند.

سرپرست شركت شهركهاي صنعتي يزد افزود: اشتغال بیش از ۲ هزار نفر به صورت مستقیم نشان دهنده جایگاه اقتصاد ملی شهرستان مبتنی بر مزیت نسبی آن است که سال‌های اخیر توجه و تمرکز ویژه ای از سوی نهادها ودستگاه های محلی به این صنعت شد و این پروژه نقش به سزایی در همگرایی و هم افزایی ذی نفعان این صنعت داشته و توانسته است به توانمند سازی و رشد واحدهای تولیدی خوشه‌ای کمک کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ساختار این خوشه که به کمک تک تک بنگاه‌های تولیدی، اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و شرکت تأمین و توسعه خوشه می‌باشد یکی از منسجم‌ترین قطب‌های صنعتی و تولیدی کشور را شکل داده اما همه می‌دانیم روند توسعه و پیشرفت پایانی ندارد و در زمان و مکانی به بهتر شدن باید فکری کرد و برای آن برنامه داشت.

به گفته عزالدینی همان گونه که نیاکان ما میراث گران بها را با امکانات محدود به نسل‌های بعدی منتقل کرده‌اند شما هم باید با در نظر گرفتن مقتضیات زمان و بهره گیری مؤثر از امکانات موجود همین روند رشد را برای آیندگان به یادگار بگذارید، در طول این مسیر می باید تمامی نهاده ها و سازمان‌های مسئول و متولی حداقل حمایت و پشتیبانی را در تسریع این فرایند اعمال کنند.

معاون صنايع كوچك شركت شهركهاي صنعتي استان در خصوص اين مراسم گفت: رویداد ملی استارت آپ محصولات کنجدی با دریافت ۸۹ ایده و با حضور مسئولان استان و شهرستان و محققان و تولیدکنندگان سراسر کشور به مدت یک روز در شهرستان اردکان برگزار شد.

محمد دهقان افزود: در این رویداد ۴۰ ایده به مرحله داوری رسید که از این تعداد 12 ایده با حضور داوران، مربیان و مشاوران مورد بررسی قرار گرفت و از 4 ايده برتر با اهداي جوايز نقدي تقدير بعمل آمد.

وي ادامه داد: در حاشیه این مراسم، از پیشکسوتان عرصه صنایع کنجدی نيز تجلیل به عمل آمد.

گفتني است در اين مراسم محمد رضا تابش نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي،‌ سيد مسعود عظيمي معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري يزد، مهدخت بروجردي معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علمی و ‌کاربردی کشور، بهروز شهابي زاد فرماندار اردكان و محمد صالح احمدي رئيس دانشگاه علمي كاربردي استان حضور داشتند و به ايراد سخنراني پرداختند.

تاريخ: 1398/03/24  | ساعت: ١١:٥٠ | شناسه: ٦٣٣٧ | تعداد نمايش: 288

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج