اخبار > استان‌های سیل زده در اختصاص منابع اولویت دارند/ نظام بيمه‌اي در كشور بايد تقويت شود
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزير كشور در نشست شوراي هماهنگي مدیریت بحران كشور تأكيد كرد:

استان‌های سیل زده در اختصاص منابع اولویت دارند/ نظام بيمه‌اي در كشور بايد تقويت شود

وزیر کشور گفت: استان‌های سیل زده باید در زمینه اختصاص منابع و اعتبارات در اولویت قرار بگیرند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني وزارت كشور، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر چهارشنبه در نشست شوراي هماهنگي مدیریت بحران كشور با حضور نمایندگان ارشد دستگاه‌ها با موضوع ارائه گزارش که در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که اول سال 1398 است و بودجه هم بسته شده، اما کاری که باید انجام شود و سازمان برنامه و بودجه به آن نظارت کند، اولویت دادن به استان‌های سیل زده در اختصاص منابع و اعتبارات است.
 
وی ادامه داد: باید در استان‌ها کمک کنیم تا با جابه‌جایی اعتبارات و منابع، اولویت را برای این استان‌ها قائل شویم که البته دولت هم به‌صورت جدی پیگیر این موضوع است.
 
وزیر کشور گفت: نمایندگان استان‌ها خسارات وارد شده را به‌صورت دقیق برآورد کنند و نهایتاً تا روز دوشنبه به‌صورت مکتوب در اختیار وزارت کشور قرار بگیرد تا در جلسه چهارشنبه هیأت دولت مورد بررسی قرار بگیرد و در کنار آن، هریک از دستگاه‌ها برای انجام مأموریت‌های خود در هر استان یک متولی در سطح ملی تعیین کنند که هم نقش بازرسی و هم نقش نظارت و پیگیری داشته باشد.
 
رحمانی فضلی افزود: برای کمک به هریک از استان‌ها از طرف دولت وزیر معین تعیین شده و از دولت هم می‌خواهیم که حتماً تأکید کند وزیران در استان‌هایی که معین هستند، هرکدام به‌صورت جدی و با اولویت کارها را پیگیری کنند و خود وزارت کشور هم هرکدام از معاونان خود را مأمور در یک استان می‌کند تا در کنار آن‌ها کارها را پیگیری کنند.
 
وي اضافه كرد: ما باید این دغدغه مردم، رئیس جمهوری و رهبر معظم انقلاب را که دغدغه به‌حقی است، در اسرع وقت و با بهترین شیوه مورد توجه قرار دهیم.
 
وزیر کشور یادآور شد: بسیاری از منازل و مغازه‌های مردم آب گرفتگی داشته است که اگر مردم به آن‌جا برگردند، ممكن است به دليل عدم استحكام، خساراتي را مجدداً به‌بار آورد. بنابراین باید در هر استانی متولی داشته باشیم.
 
رحمانی فضلی ادامه داد: البته متولی اصلی وزارت راه و شهرسازي است و باید حتماً تیمی تشکیل دهند که منازل و مغازه‌هایی را که مردم می‌خواهند در آن اقامت کنند، قبل از آن مورد تأیید این تیم باشد که بعد دچار مشکل نشوند؛ بنابراین باید حتماً نظارت صورت گیرد.
 
وی در ادامه به برآورد خسارت‌ها اشاره کرد و گفت: برآورد خسارت‌ها حتماً باید دقیق انجام شود. دستگاه‌های خدمات رسان، به‌ویژه در موضوع آب، برق، گاز و تلفن باید تلاش کنند تا ظرف چند روز آینده در جایی قطعی نداشته باشیم.
 
وزیر کشور به مسأله راه‌ها نيز اشاره کرد و افزود: در جاهایی که می‌خواهیم خدمات رسانی کنیم، دچار مشکل هستیم؛ چرا که خیلی جاده‌ها را سیل برده است و در بعضی مسیرها، به‌خصوص در آق قلا ـ گمیشان بسیاری از جاها را برش دادند و نیروهای سپاه و ارتش لوله گذاری کردند که البته همه این‌ها موقت است. بنابراین باید به‌صورت دائم و سریع شریان‌های حیاتی درست شوند و از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهم که این موضوع به‌صورت اولویت در دستور کار همکاران ايشان قرار بگیرد.
 
رحمانی فضلی در ادامه به تأمین مایحتاج مردم سیل زده در کوتاه مدت اشاره و اضافه کرد: ما اکنون در لرستان نیاز فوری داریم و از دیروز ظهر که یک مسیر باز شد، هلال احمر امکانات را به آن‌جا رسانده و از صبح هم پرواز بالگردها در این مناطق صورت گرفته است؛ اما سطح شهر بزرگ است و تعداد زیادی روستا دارد و در کنار آن، قطع ارتباطات هم بوده است. بنابراین امکان این‌که بدانیم اولویت در کجا بود، هم وجود نداشت.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر ۲ اولویت اصلی ما استان‌هاي لرستان و خوزستان است و بعد استان ایلام، گلستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری؛ یعنی استان‌ها به‌ترتیب اولویتی که ستاد مدیریت بحران مشخص می‌کند، امکانات در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
 
وزیر کشور با بیان این‌که استان‌های سیل زده نیاز به تجهیزات دارند که باید تأمین شود، اظهار داشت: در خوزستان هم‌اکنون صد هزار مورد آماده سازی داریم که بتوانیم مردم روستاهای در خطر سیل را انتقال دهیم. ۹۶ روستا تا کنون تخلیه شده است که البته تخلیه روستاها بدون مشارکت مردم کار سختی است.
 
رحماني فضلي به پرداخت بیمه به خسارت دیدگان سیل نيز اشاره کرد و گفت: بیمه‌ها باید با گشاده دستی در پرداخت خسارات تسریع کنند؛ دولت هم در این مورد به‌طور قطع کمک خواهد کرد.
 
وي افزود: در جلسه با رهبری هم پیشنهادهایی دادیم که باید نظام بیمه‌ای را تقویت کنیم. چرا با آمدن یک سیل باید نگران مسکن، محصولات کشاورزی و دامی باشیم، در صورتی که باید این‌ها همه بیمه باشند. اگر می‌خواهیم کمکی کنیم، باید در همان مرحله اول به بیمه شدگان کمک کنیم و پول‌های آن‌ها پرداخت شود؛ چرا که این کار هم صنعت بیمه ما را راه می‌اندازد و هم اطمینان برای مردم ایجاد می‌کند و هم تسریع در بازسازی است.
 
وزیر کشور ادامه داد: لایروبی رودخانه‌ها از موضوعات دیگر است که در جمع‌بندی موضوعات آن را به دولت ارائه خواهیم کرد و در جلسه با رهبری هم موضوع لایروبی‌ها، مصون سازی سدها و بحث زهکشی‌ها و آبخیزداری‌ها و جلوگیری از کشت در مراتع و همچنین آزاد سازی حریم‌های رودخانه‌ها مطرح شد.
 
رحماني فضلي با بیان این‌که آزادسازی حریم رودخانه‌ها و جلوگیری از ساخت و ساز در اختیار وزارت نیرو است، گفت: حریم در اثر سیل خراب شده نباید دیگر اجازه داده شود که در آن‌جاها ساخت و ساز صورت بگیرد؛ یا در بحث زهکشی و کشت و کار در زمین‌های با شیب‌های بالا، متولی آن وزارت جهاد کشاورزی است که به هر صورت ما به استانداران ابلاغ می‌کنیم. روی این مسائل باید سفت و سخت بایستیم؛ چرا که این کارها به نفع خود مردم است.
 
وي به مسائل امنیتی نيز اشاره و خاطرنشان کرد: مسائل امنیتی و تنش‌های اجتماعی را باید جدی بگیریم؛ زیرا از این فضاها که مردم در سختی هستند، سوء استفاده می‌کنند. یعنی بدانیم که هم مردم از بیرون تحریک می‌شوند و هم فضاهای هیجانی درست می‌کنند. بنابراین باید تلاش کنیم ضمن آرام سازی، اقناع و تسریع در حل مشکلات مردم، جلوی بستر و زمینه‌های اعتراضات اجتماعی را بگیریم.
 
وزیر کشور اظهار داشت: بهزیستی در زمینه مددکاری‌های اجتماعی، وزارت بهداشت و بقیه دستگاه‌ها، به‌خصوص رسانه‌ها باید دقت کنند که نگذارند تنش‌های اجتماعی به‌وجود بیاید.
 
رحمانی فضلی با تأکید بر این‌که متولی کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با بحران صدا و سیما است و در کنار آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار دارد، افزود: حتماً باید جلسه ستاد اطلاع‌رسانی مقابله با بحران تشکیل شود و سیاست‌ها و برنامه‌های اقناع سازی و آرام سازی و اطلاع‌رسانی درست و دقیق انجام شود تا زمینه‌های تحریک را کاهش دهیم.
 
وي با بیان این‌که در این ایام نمایندگان مجلس هم به ما کمک کردند، اضافه كرد: هفته آینده در مجلس به‌عنوان ستاد مدیریت بحران حضور پیدا خواهیم کرد و گزارش خواهیم داد.
 
وزیر کشور در ادامه با بیان این‌که همه دستگاه‌ها و مردم تعامل و همکاری داشتند، گفت: باید بدانیم که این همکاری و تعامل تنها به این ایام ختم نمی‌شود؛ تا یک سال حداقل زمان نیاز داریم که از نظر فیزیکی مناطق سیل زده را به ثبات برسانیم. از نظر روحی و آسیب‌هایی که به آن‌ها وارد شده، زمان بیشتری نیاز داریم که باید در این زمینه تلاش کنیم.
 
رحمانی فضلی با بیان این‌که فراکسیونی برای موضوع سیل و بحران در مجلس تشکیل شده است، تصريح كرد: نمایندگان مردم بدانند همه موضوعات از طریق دستگاه‌های اجرایی قابل پیگیری است.
 
وي افزود: در حال حاضر هر قول و وعده‌ای که داده می‌شود، باید متناسب با امکانات و منابع دولت باشد. تا کنون هم خیلی قول و وعده داده شده است که البته همه آن‌ها را انجام خواهیم داد. از دوستان می‌خواهم که با هماهنگی این کار را انجام دهند.
 
وزیر کشور اضافه كرد: مسئولان در دستگاه‌ها، به‌خصوص وزیران و نمایندگان دستگاه‌ها در ستادها از اکنون به بعد هفته‌ای یا دو هفته‌ای یک بار به استان‌های سیل زده سرکشی کنند. این‌گونه نباشد که سیل که تمام شد، دیگر پیگیری نکنند. بنابراین می‌خواهم که این کار بعد از سیل هم اتفاق بیفتد.
 
رحمانی فضلی با بیان این‌که در روستاها تخریب بیشتر بوده است و باید در اولویت قرار بگیرند، اظهار داشت: اگر ما در ساخت روستاها تسریع نکنیم، باعث مهاجرت می‌شود. اکنون آسیبی که به‌عنوان حاشیه نشینی در شهرها داریم، مهاجرت روستاییان است. بنابراین هر امتیازی که می‌خواهیم به آن‌ها بدهیم، باید از اکنون بگوییم تا این اتفاق صورت نگیرد.
 
وي با بیان این‌که بعضی از روستاها و برخی شهرها از نظر موقعیت یابی در جاهایی واقع شدند که مستمراً در آسیب سیل هستند، افزود: اگر نیاز است، ما باید به کمک وزارت راه و شهرسازی که متولی این کار است، مکان یابی‌های جدیدی بکنیم که اگر لازم باشد، این کار اتفاق بیفتد؛ چرا که شاید بازسازی بعضی از روستاها و شهرها هزینه آن بیش از انتقال به جای جدید و نوسازی باشد.
 
وزیر کشور در ادامه به جبران خسارات محصولات زراعی و تولیدی اشاره کرد و گفت که البته عمدتاً بیمه هستند و بیمه باید سریع خسارات آن‌ها را پرداخت کند.
 
رحمانی فضلی به بیکاری در مناطق سیل زده نيز اشاره کرد و افزود: به‌عنوان مثال، در بحث قالی بافی در یک استان نزدیک به دوازده هزار نفر بیکار شده‌اند که این خود یک معضل اجتماعی است که باید در این زمینه سریع اقداماتی صورت بگیرد.
 
وي همچنين به موضوع بیماری در مناطق سیل زده اشاره و اضافه کرد: این مسأله را مرتب پیگیر هستیم و وزارت بهداشت هم این موضوع را پیگیر است و تا کنون شاهد هیچ‌گونه بیماری در این مناطق نبوده‌ايم.
 
وزیر کشور با اشاره به حضور نیروهای نظامی در کمک به مناطق سیل زده گفت: انصافاً خیلی خوب در این زمینه کار کردند؛ چه در جابه‌جایی تجهیزات و امکانات و تخلیه مردم از روستاها و چه در حمل بار و چه در پروازهایی که با هلال احمر همکاری می‌کنند و چه در بحث لایروبی بسیار خوب و چشمگیر کار می‌کنند. بنابراین کارهای بزرگی در استان‌های سیل زده، به‌خصوص در گلستان درحال انجام شدن است.
 
رحمانی فضلی در ادامه با بیان این‌که در کمک به مناطق سیل زده هیچ‌گونه سستی و اهمال قابل قبول نیست، خاطرنشان كرد: ماه به ماه هم از طریق استانداران و هم از طریق نمایندگان ویژه در استان‌ها گزارش گیری می‌کنیم و به رئیس جمهور و نهادهای مربوطه ارائه می‌دهیم.

گفتني است، محسن صالحي‌نيا معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و كيومرث فروتني مشاور معاونت امور صنايع و مسئول پیگیری امور مرتبط با اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور به‌عنوان نمايندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست شوراي هماهنگي مدیریت بحران كشور حضور داشتند.
 
 
 

تاريخ: 1398/01/14  | ساعت: ٢٠:١١ | شناسه: ٥٤٦٥ | تعداد نمايش: 492


خروج